Τις προϋποθέσεις εξυγίανσης ενός προβληματικού χαρτοφυλακίου πελατών της ΔΕΗ, δημιουργεί το πρόγραμμα “ΓΑΙΑ” για τους αγρότες, που δίνει τη δυνατότητα σε περίπου 190.000 αγροτικές εκμεταλλεύσεις (παροχές) να κλειδώσουν ένα σταθερό χαμηλό τιμολόγιο ρεύματος για δυο χρόνια και για τα επόμενα οκτώ χρόνια να προμηθεύονται σε σταθερή τιμή το 1/3 του ηλεκρισμού που θα καταναλώνουν. Για όσους έχουν ληξιπρόθεσμους λογαριασμούς προς τη ΔΕΗ το πρόγραμμα προβλέπει ρύθμιση των οφειλών με ευνοϊκούς όρους.
Απαραίτητη προϋπόθεση για την ένταξη στο πρόγραμμα είναι οι αγρότες να μην έχουν χρέη ή να τα έχουν ρυθμίσει.
Οι οφειλές των αγροτών προς τη ΔΕΗ υπερβαίνουν τα 100 εκατ ευρώ. Εκτιμάται ότι ένας στους τρεις αγρότες χρωστά και “μπαινοβγαίνει” στις ρυθμίσεις, ενώ σε ορισμένες περιοχές της χώρας, το ποσοστό των κακοπληρωτών αγροτών ξεπερνά κατά πολύ το 50% του συνόλου. Ενδεικτικά, στα Δωδεκάνησα, οι αγρότες με ληξιπρόθεσμες οφειλές φθάνουν το 82%, στα Γρεβενά το 77%, στη Δράμα το 67% και στην Κέρκυρα το 59%. Υπενθυμίζεται ότι η ΔΕΗ “τρέχει” ένα πρόγραμμα ρυθμίσεων για ληξιπρόθεσμες οφειλές αγροτών που είχαν δημιουργηθεί ως τις 31 Δεκεμβρίου 2023, το οποίο προβλέπει αποπληρωμή σε 120 άτοκες δόσεις.
Το “Γαία”, που έχει σχεδιαστεί σε συνεργασία της ΔΕΗ με το ΥΠΕΝ, εκτός από τις σταθερές τιμές για τα πρώτα δύο χρόνια, καθώς και για το 1/3 της κατανάλωσης τα επόμενα 8 χρόνια, προβλέπει ότι για το υπόλοιπο τμήμα της κατανάλωσης, οι αγρότες θα πρέπει να επιλέξουν ένα από τα προϊόντα που θα προσφέρει τότε η ΔΕΗ.
Για τα πρώτα δυο χρόνια η τιμή του ρεύματος θα είναι σταθερή για όλη την κατανάλωση και για συνεταιρισμούς θα ανέρχεται σε 0,093 ευρώ/KWh με πάγιο 10 ευρώ τον μήνα. Σε περίπτωση που υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές η τιμή διαμορφώνεται σε 0,105 ευρώ/KWh και το πάγιο είναι 10 ευρώ τον μήνα.
Για τους υπόλοιπους αγρότες χωρίς ληξιπρόθεσμες οφειλές τα δυο πρώτα χρόνια η τιμή διαμορφώνεται σε 0,098 ευρώ/KWh με πάγιο 10 ευρώ. Για τους αγρότες με ληξιπρόθεσμες οφειλές η τιμή της ενέργειας είναι 0,110 ευρώ/KWh και το πάγιο 10 ευρώ.
Για τα επόμενα 8 χρόνια για το 1/3 της κατανάλωσης θα ισχύει σταθερή τιμή για όλες τις κατηγορίες και για τα υπόλοιπα 2/3 θα ισχύει όποιο τιμολόγιο της εταιρίας επιλέξει ο καταναλωτής από αυτά που θα είναι τότε διαθέσιμα.